Lato zaczyna się w Gdyni.

Instagram

Cudawianki/Park Cudów

Park Cudów

Detale

Czas: 22 czerwca 2019 12:00 - 18:00
Miejsce: Gdynia, Bulwar Nadmorski
Organizator: CudaWianki

Park Cudów

Co będzie się działo?

01. POHULAJMY! | 12:00-13:00 i 14:00 – 15:00 PARK CUDÓW
Hawaje w Gdyni! A to dopiero! Hula jest dla Hawajczyków sposobem na życie. Hula to rytm wykonanych ze skóry rekina bębnów pahu i stóp tancerza, poruszający nie tylko ciało, ale też i serce. To odkrywanie dźwięków, które dają siłę. To poznawanie legend ludów Pacyfiku. To wreszcie nauka pieśni i tańców wyrażających hawajski punkt widzenia na siłę i moc jaką kryje w sobie Natura. Na warsztatach poznawać będziemy współczesną formę tańca HULA AUANA. W stylu tym zarówno kroki, gesty i całe ciało cechuje miękkość i swoboda. Muzyka towarzysząca Auanie jest melodyjna i bardzo liryczna. Tańcem tym wyrażamy najczęściej zachwyt nad pięknem otaczającej nas NATURY.
Prowadzenie: Justyna Miąc

02.LUZIK ARBUZIK! | 12:00-16:00 – PARK CUDÓW
Wesołe szycie i ozdabianie pluszowych arbuzów. Małe dzieła, które mogą stać się plażową poduszką, przytulanką w wakacyjnej podróży, brelokiem wyróżniającym walizkę na lotnisku lub poduszeczką na szpilki.
Prowadzenie:Agnieszka Nowicka – Lilki Szpilki

03.TUTTI FRUTTI | 12:00 – 18:00 – PARK CUDÓW
Eksperymentowanie z zapachem, smakiem i kolorem owoców. Poznamy właściwości olejków eterycznych, będziemy malować owocami, sprawdzimy jak wyglądałyby owoce, gdybyśmy nie widzieli kolorów.

Prowadzenie: Centrum Nauki EXPERYMENT

Otwieramy świat naukowych eksperymentów na wystawie oraz na specjalnych warsztatach! Centrum Nauki EXPERYMENT to jedno z pierwszych polskich centrów nauki. Już od ponad dziesięciu lat łączymy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. EXPERYMENT kieruje swoją ofertę dla całych rodzin, młodzieży i dorosłych – u nas każdy znajdzie coś dla siebie! Nasze Centrum jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w której stanowiska zaprojektowane są w sposób interaktywny, abyście mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

04.PORTOWI KAMRACI| 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Dzięki współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia będziemy projektowali port, nadawali sygnał alfabetem Morse’a i bawili się z portowym piratem i poznawali tajemne zakamarki okrętów. Zbudujemy tratwę z pustych butelek PET, zaprojektujemy cykl życia portowego i będziemy planować podróże statków odwiedzających Port Gdynia.
Prowadzenie:Port Gdynia

05.EKOWIANKI | 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Warsztaty tworzenia wianków z materiałów alternatywnych takich jak papier, wstążki, sznurki, pojemniki po żywności, a nawet stare ubrania. Jak stworzyć coś z niczego wiedział, nie tylko McGyver 🙂
Prowadzenie:Wiktoria Kluge

06.AKCJA WIANKI! | 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
To już nasza tradycja, bez tego Park Cudów nie ma sensu. Koło Gospodyń Wiejskich z Lubiochowa co roku, skoro świt, w noc świętojańską wsiada w swój wesoły autobus i zmierza do Gdyni by tworzyć niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju piękne, świętojańskie wianki! Panie wyplatają, uczą w jaki sposób wyplatać i do ostatniej gałązki plotą z uśmiechem najpiękniejsze w Polsce wianki.

07.KARAIBSKI FLOW | 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Nauka gry na karaibskich kotłach wraz z AmberShire. Czeka nas wibrujący chillout metalicznych dźwięków wprost z gorących wysp!
Prowadzenie: AmberShire

08.CZAPA PIRATA | 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Na plaży słońce praży i czasem się wydarzy, że komuś przegrzeje się główka… Aby uniknąć słonecznego udaru proponujemy warsztaty z tworzenia cudawiankowych czapek metodą origami. Będzie trochę piracko, trochę domowo, grunt, że ochroni przed słońcem.
Prowadzenie: Fundacja A Może By…

09.OGRAJ ALEXANDRA| 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Gry planszowe to ostatnio jedna z ulubionych, międzypokoleniowych rozrywek. W tym roku do naszej zabawy dołącza lokalny producent gier planszowych – Alexander Toys. W Cudawianki czeka nas turniej gry w Gorącego ziemniaka, Moje na górze, czy Rach Ciach.

10.ZMALUJ SOBIE COŚ | 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Pomyśleliśmy, że najlepszą pamiątką z festiwalu jest unikatowa, personalizowana torba lub koszulka wykonana własnoręcznie. Dlatego do dyspozycji oddamy czyste torby i koszulki, które będzie można autorsko pomalować farbkami do tkanin. Ze względu na ograniczoną ilość materiałów, można przyjść z własną torbą lub koszulką.
Prowadzenie: Fundacja A Może By…

11.KAŻDA PUSZKA CENNA| 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Przynieś własną puszkę, by przekonać się jak wspaniałym materiałem recyklingowym jest aluminium!

Puszki aluminiowe to jedno z najbardziej ekologicznych opakowań. Można je przetworzyć nieskończenie wiele razy. Sześć puszek poddanych recyklingowi to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Projekt Every Can Counts, który działa już w 14 krajach, w Polsce działania wdrażane są przez Fundację Recal, wspiera recykling opakowań aluminiowych od ponad 20 lat.

Poprzez warsztaty plastyczne i recyclingowe pokazujemy, że każda puszka ma znaczenie. Za pomocą wirtualnej gry oraz specjalnych pojemników na puszki z wymiennymi workami uczulamy na świadomość związaną z odpadami. Wykorzystujemy także specjalne, przenośne plecaki do zbioru puszek, z którymi nasi wolontariusze poruszają się między festiwalowymi uczestnikami.Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.everycancounts.pl.
Prowadzenie: Fundacja Strefa Mocy

12.GLOBALTYCZNE CUDA| 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Egzotyczne rytmy, kolory, opowieści- to wszystko i jeszcze więcej atrakcji przygotowaliśmy na dobry początek lata podczas Cudawianków. Uczestnicy będą mogli spróbować gry na egzotycznych bębnach, stworzyć wielobarwne węże oraz pokusić się o wspólne wymyślenie afrykańskiej opowieści
Prowadzenie:Globaltica

13.GDYNIA NA FALI! | 12:00-18:00 – PARK CUDÓW

Trochę sportu, trochę żagli, trochę plaży i… pokazy ratownictwa Mayday Gdynia oraz grupy ratowniczej Lifeguard Gdynia, krótkie lekcje żeglarstwa oferowane prze Yacht Klub Stal Gdynia, zumba dla dzieci przy piosenkach żeglarskich, strefa chillout dla rodziców oraz prezentacja programów Gdyńskiego Poruszenia oraz projektów współfinansowanych ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+ Go Out And Live i„Bringing Sport to Children with Special Needs…… tym wszystkim w wakacyjny nastrój wpłyniemy na wysokiej fali.
Prowadzenie: Gdyńskie Centrum Sportu

14.EKOPRZYSTAŃ NA CUDAWIANKACH| 12:00-18:00 – PARK CUDÓW
Bottle Spirit Polska – wcześniej grupa młodych osób tworzących lokalny projekt społecznego „Bottle Spirit Polska” walcząca w sprawie przeładowania świata plastikiem, teraz organizatorzy pierwszej edycji ekologicznego festiwalu „EkoPrzystań” są
jeszcze raz chętni postawić Punkt Wymiany Plastikowych Butelek!
1 los = 5 plastikowych butelek / 10 plastikowych kubeczków

Wszystkich żyjących w duchu eco friendly i nie zużywających plastiku Grupa Bottle Spirit Polska zaprasza na eko-warsztaty DIY, gdzie również można zgarnąć fantastyczne nagrody oraz na inne warsztaty w klimacie DIY:

12:00 – 14:00 będziemy robić spersonalizowane torby na zakupy z kartonu, butelek PET, płyt CD, korków oraz innych odpadów
16:00 -18:00 będziemy robić żółwiki-skarbonki z butelek, tektury, papieru, sznurka i  zakrętek

Podczas  całych Cudawianek odbywać się będzie jednak wiele konkurs!
Osoba, która przyniesie największą liczbę plastikowych butelek/kubeczków wygra zestaw gadżetów ufundowanych przez Cudawianeki oraz Bottle Spirit Polska!
Niech zielona moc będzie z Wami
Więcej informacji znajdziecie na fb:
Bottle Spirit Polska
Prowadzenie:
Bottle Spirit Polska

15.SZALONE TURBANY (ZERO WASTE) | 14:00-18:00 – PARK CUDÓW
Szycie kolorowych turbanów – niezwykle modnych akcesoriów letnich dla dużych i małych. Ze skrawków materiałów, znoszonych ubrań i kolorowych tkanin będziemy szyć niezwykłe, autorskie turbany. Takich nie znajdziecie w Afryce, czy na Kubie, ale wyłącznie w Gdyni.
Prowadzenie: Elżbieta Konieczna – Karuzela Pasji

16.WESOŁE LATAWCE| 14:00-17:00 – PARK CUDÓW
Warsztaty z tworzenia latających latawców z papieru i patyczków. Prowadzący gwarantują, że wszystkie latawce polecą na wietrze, a z twarzy uczestników nie zniknie uśmiech.

17.ROŚLINNO-MAKRAMOWE WIESZADŁA | 15:00-18:00 – PARK CUDÓW
Roślinne Wieszadła – makramowymi splotami zamieniamy stan skupienia zwykłego sznurka, który staje się wiszącym kwietnikiem na doniczki. Trochę jak u babci, trochę jak na wyspach karaibskich lub Hawajach. Po warsztatach każdy uczestnik ma swoje wieszadło i może je z dumą powiesić w swoim domu, balkonie lub ogródku.
Prowadzenie: Aleksandra Trościankowska – BAMBAKS