TAJEMNICZY ŚWIAT TORFOWISK

PARK CUDÓW - TAJEMNICZY ŚWIAT TORFOWISK

Miejsce: Park Rady Europy
Czas: 12:00-18:00
Prowadzenie: Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Raz w roku, w czasie przesilenia letniego, Słowianie wyruszali na mokradła w poszukiwaniu mitycznego kwiatu paproci. Znalazca cudownej rośliny miał zapewnione szczęście i dostatek…

Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia zaprasza do poznania tajemniczych torfowisk, gdzie według słowiańskich legend spotykano rusałki, błędne ogniki i rośliny o magicznych właściwościach. Pokażemy unikatową roślinność torfowisk, przedstawimy historię podmokłych terenów Pomorza i wytłumaczymy, dlaczego wymagają one szczególnej ochrony.

Na koniec wspólnie wyruszymy szlakiem kwiatu paproci, prowadzącego do kolejnej niespodzianki kryjącej się w PPNT Gdynia.

Uzupełnieniem stoiska w Parku Rady Europy będą naukowe warsztaty przeprowadzone w Centrum Konferencyjnym PPNT Gdynia (Sala Morska, rozpoczęcie o godz. 13:00). 
http://ppnt.pl/pl/aktualnosci/laboratorium/o-legendach-i-magii-nocy-swietojanskiej-z-ppnt-gdynia

Nawiązując do legend związanych z Nocą Świętojańską, Laboratorium PPNT zdradzi, co kryje się za magicznymi właściwościami roślin z wierzeń słowiańskich. Pokażemy, w jaki sposób chronimy i namnażamy w warunkach laboratoryjnych zagrożone wyginięciem rosiczki i torfowce. Przybliżymy na czym polega praca biotechnologów, spojrzymy wspólnie pod mikroskop oraz sprawdzimy, jak zachowują się rośliny owadożerne. Dodatkowo przedstawimy historię podstaw współczesnej chemii, wprowadzając wszystkich do widowiskowych doświadczeń pokazujących tajemnicę luminescencji – zjawiska świecenia m.in. świetlików świętojańskich.